لیست کامل جنگل های مازندران برای تفریح ( عکس و آدرس دقیق )

16 دی 1401
0 دیدگاه
پوشش گیاهی سبز بهاری در جنگل دوهزار تنکابن 545684586485647

مازندران یکی از استان‌های شمالی ایران است و میزبان جنگل‌های زیبا و پوشیده از گیاهان و جانوران متنوعی است. این جنگل‌ها به دلیل آب‌وهوای مرطوب و بارندگی فراوان، پوشش گیاهی سرسبز و فراوانی انواع درختان را به خود اختصاص داده‌اند. جانوران مختلفی نیز در این جنگل‌ها زندگی می‌کنند، از جمله خرس، گرگ، روباه، گوزن و بسیاری دیگر. با قدم زدن در دل این جنگل‌ها، می‌توان این جانوران را به راحتی مشاهده کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا به معرفی جنگلی های زیبا مواقع در استان مازندران بپردازیم.

آب و هوای مازندران : مرطوب همراه با بارندگی بسیار

فهرست جنگل های مازندران ( عکس + آدرس )

جنگل‌های مازندران با آب‌وهوای شرجی و رطوبت دریای خزر، همیشه سرسبزند. با وجود رشته کوه البرز، این رطوبت نمی‌تواند به نواحی مرکزی کشور برسد. علاوه بر درختان و دشت‌های سبز، دریاچه‌ها، روستاها، ییلاقات و کوه‌های مرتفع، جاذبه‌های دیگری در این نواحی وجود دارد.

بهترین فصل برای بازدید از جنگل‌های مازندران اوایل بهار تا پایان پاییز است.

1 . جنگل تنگ دار نوشهر

جنگل تنگ دار در شهر نوشهر با محیطی بکر و آرامش بخش، به یاد ماندنی است. این جنگل دارای رودی خروشان است که باید ۴۰۰ متر در آب پیاده روی کنید تا به ابتدای تنگه برسید. توصیه می‌شود با جلیقه نجات و طناب از قسمت‌های عمیق‌تر عبور کنید. در این جنگل، علاوه بر طبیعت گردی، رودخانه نوردی نیز امکان پذیر است. به طول رودخانه، تنه‌های درختان شکسته نیز وجود دارد که می‌توانید از رو یا زیر آن‌ها عبور کنید و حس قدم زدن در آمازون را تجربه کنید. آدرس تنگ دار مازندران در مسیر معدن و رودخانه به طرف جنگل قرار دارد.

برای پیدا کردن آدرس دقیق تنگ دار نوشهر روی لینک گوگل مپ کلیک کنید.

جریان آب روان دره جنگل تنگ دار نوشهر 5415445586464
جریان آب روان و زلال در دره جنگل تنگ دار نوشهر

 

2 . جنگل لاجیم

جنگل لاجیم در منطقه سوادکوه با پوشش گیاهی سرسبز و چشم نواز، از جاذبه های طبیعی زیبایی است که در نزدیکی روستای لاجیم واقع شده است. در این منطقه علاوه بر جنگل لاجیم، برج لاجیم و جنگل های آچو، اتو و پیر نعیم، سوخته سرا وجود دارند. این جا، آرامش و صلح بخشی که می‌تواند شما را در برابر زندگی شلوغ شهری غرق کند.

زیبایی های اطراف جنگل لاجیم :

 • برج لاجیم
 • جنگل های آچو
 • اتو و پیر
 • سوخته سرا

برای پیدا کردن آدرس دقیق جنگل لاجیم روی لینک گوگل مپ کلیک کنید.

مسیر پوشیده از درخت و مه آلود جنگل لاجیم 8541651564564
مسیر انبوه از درخت و مه آلود جنگل لاجیم

3 . جنگل دالخانی

در نزدیکی شهر رامسر، جنگل دالخانی به دلیل طبیعت بکر و تنوع گسترده گیاهان و جانوران بومی، جاذبه گردشگری بسیاری را دارد. با ارتفاع 800 متری از سطح دریا، دیدن صحنه هایی سورئال از جنگل پوشیده شده با مه، قدم زدن لذت بخش است. نظافت جنگل توسط کارکنانی انجام می‌شود و وجود آن‌ها باعث تمیزی و زیبایی این جنگل می‌شود. در ابتدای مسیر ورودی، هزینه‌ی ورودی به جنگل دریافت می‌شود که به کارکنان نظافت اختصاص دارد. بهترین زمان برای بازدید، صبح زود و بازگشت در انتهای روز است.

برای پیدا کردن آدرس دقیق جنگل دالخانی روی لینک گوگل مپ کلیک کنید.

درختان تنومند و بلند قامت جنگل دالخانی مازندران 54154685446464
چشم انداز مسیر پوشیده از درختان بلند قامت جنگل دالخانی مازندران

4 . جنگل دوهزار تنکابن

جنگل دو هزار در شهر تنکابن یکی از زیباترین جنگل‌های مازندران است. جنگل دو هزار صدای پرندگان و رودخانه‌های اطراف را در بر می‌گیرد. همچنین، این جنگل به کوه سیالان متصل است و کوهنوردان حرفه‌ای می‌توانند با یک تیم صعود کنند. با این حال، صعود به قله سیالان باید با توجه به نیاز به راهنمایی حرفه‌ای در نظر گرفته شود و مسیر فتح این قله حدود ۵ ساعت طول می‌کشد. همچنین جنگل‏ های متراکم منطقه دوهزار، با انواع درختان :

 • راش
 • ون
 • چنار
 • هیرکانی

در فصل بهار زیبا شده اند .

بهترین زمان برای بازدید از جنگل دو هزار، در ماه‌های شهریور تا آذر است.

برای پیدا کردن آدرس دقیق جنگل دو هزار روی لینک گوگل مپ کلیک کنید.

پوشش گیاهی سبز بهاری در جنگل دوهزار تنکابن 545684586485647
ابرهای آسمانی در پس تپه های عظیم و سبز جنگل دوهزار

5 . جنگل سه هزار تنکابن

جنگل سه هزار از زیباترین جنگل‌های مازندران است که با چشم‌اندازهای طبیعی بکری همراه است. در این جنگل می‌توانید از آب معدنی شلف با خواص درمانی برای بیماری‌های پوستی و دردهای مفصلی استفاده کنید. همچنین از جمله جاذبه های اطراف جنگل سه هزار می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • پارک جنگلی چالدره
 • غار دانیال
 • آبشار فرهاد
چشمه خروشان و زلال جنگل سه هزار تنکابن 514564546854
چشمه خروشان و زلال جنگل سه هزار تنکابن

6 . جنگل تیله کلار یا تیله کنار

جنگل تیله کلار در سلمان شهر، یکی از زیباترین جنگل های مازندران است. در فصل بهار، با پوشیده شدن درختان توسط مه، زیبایی خاصی به منطقه بخشیده است. وجود نهرهای زیبا و دریاچه داریوک، از دیگر جاذبه‌های این منطقه است که مسیر رسیدن به آن کمی صعب‌العبور است.

زیباترین فصل سفر به جنگل تیله کلار : فصل بهار

برای پیدا کردن آدرس دقیق جنگل تیله کلار روی لینک گوگل مپ کلیک کنید.

آبشار مهار شده جنگل تیله کلار یا تیله کنار مازندران 4154448646485
آبشار مهار شده با درختان سبز جنگل تیله کلار

7 . جنگل اومال

اومال، جنگلی در روستای پی رجه شهرستان نکا در مازندران است که با طبیعت هزار رنگ خود، هر بیننده‌ای را شگفت‌زده می‌کند. متأسفانه، در چند سال اخیر برداشت خاک زنده و قطع درختان، جنگل اومال را تخریب کرده است. با این حال، دیدار از این جنگل در فصل پاییز، ارزشمند است و به شما توصیه می‌شود که در سفر خود به استان مازندران، این جنگل زیبا را نیز ببینید.

زیباترین فصل سفر به جنگل اومال : فصل پاییز

برای پیدا کردن آدرس دقیق جنگل اومال روی لینک گوگل مپ کلیک کنید.

شاخه های در هم تنیده درختان پاییزی جنگل اومال 45464665854586
شاخه های در هم تنیده درختان پاییزی جنگل اومال

8 . جنگل الیمستان

جنگل الیمستان در شهرستان آمل واقع شده و با طبیعت بکر، مراتع سرسبز و درختان زیبا مشهور است. نام الیمستان از گیاهی به نام الیما گرفته شده است که در جنگل رویش دارد. در صورت بازدید از جنگل، به دنبال یافتن الیما باشید که گیاهی شبیه به پیازچه و در کنار رودخانه رشد می‌کند.

برای پیدا کردن آدرس دقیق جنگل الیمستان روی لینک گوگل مپ کلیک کنید.

چشم انداز آسمان آبی جنگل الیمستان 5415441568555
چشم انداز آسمان آبی  و تپه های سبز جنگل الیمستان

9 . جنگل راش سوادکوه

وارد جاده فیروزکوه شده و به روستای سنگده رسیده‌اید؛ جایی که با جنگل راش سوادکوه مواجه می‌شوید. این جنگل با درختان مرتفع و گونه‌های کمیاب رشد می‌کند و رودخانه‌ای نیز از دل آن عبور می‌کند. در عمق جنگل صدای پرندگان، رودخانه و آبشارهای اطراف به گوش می‌رسد. آبشار اوبن نیز در دل این جنگل قرار دارد.

درختان جنگل راش سوادکوه :

 • افرا
 • سردار یا سرخدار
 • ملج
 • توسکا
 • راش

برای پیدا کردن آدرس دقیق جنگل راش روی لینک گوگل مپ کلیک کنید.

درختان پاییزی راش سر به فلک کشیده جنگل راش سوادکوه 656646585864644
درختان پاییزی راش سر به فلک کشیده جنگل راش

10 . جنگل انجیلی

جنگل انجیلی در شهر سوادکوه مازندران قرار دارد و به خاطر درختان انجیلی بلندقامتش معروف است. این درختان تنها در نوار جنوبی دریای خزر رشد می‌کنند و ارتفاع آنها به ۲۵ متر هم می‌رسد. جذابیت این جنگل در تمامی فصل‌ها وجود دارد، اما در فصل پاییز رنگارنگ‌ترین شکل خود را به‌نمایش می‌گذارد. آبشار ولیلا، جاذبه‌ی زیبای این جنگل است که در عمق دو کیلومتری آن قرار دارد.

مهم ترین جاذبه جنگل انجیلی  : آبشار وَلیلا

برای پیدا کردن آدرس دقیق جنگل انجیلی روی لینک گوگل مپ کلیک کنید.

رخ نمایی درختان تنومند و سبز جنگل انجیلی 556458648552
رخ نمایی درختان تنومند و سبز جنگل انجیلی

11 . جنگل اروست

جنگل اروست در شهرستان ساری، در روستایی با همین نام قرار دارد و با گونه‌های متنوعی از درختان رایج در این منطقه پوشیده شده است. این جنگل در نزدیکی چشمه‌های باداب سورت واقع شده است و اغلب گردشگران آن را از دیدن نادیده می‌گیرند.

برای پیدا کردن آدرس دقیق جنگل اروست روی لینک گوگل مپ کلیک کنید.

درختان خشکیده در اوایل پاییز جنگل ارورست541 5846856485
درختان خشکیده در اوایل پاییز تپه های جنگل ارورست

12 . جنگل‌های هیرکانی

جنگل های هیرکانی در شمال ایران بیشترین تراکم جنگلی را دارند و در جنوب دریای خزر واقع شده‌اند. این جنگل‌ها زیستگاه بسیاری از پرندگان و پستانداران و گونه‌های درختی و بوته‌ای هستند. درختان راش در این جنگل‌ها به صورت انبوهی و در عرض ۳۸ درجه جغرافیایی روی می‌روند که ویژگی منحصربه‌فردی از آنهاست. جنگل ابر در استان سمنان نیز یکی از گونه‌های شگرف جنگل‌های هیرکانی است.

]برای پیدا کردن آدرس دقیق جنگل های هیرکانی روی لینک گوگل مپ کلیک کنید.

رخ نمایی بیشترین تراکم درختی در جنگل های هیرکانی 541856458858485
رخ نمایی بیشترین تراکم جنگلی و سبز در جنگل های هیرکانی

13 . جنگل پلنگ دره

با تنها سه ساعت فاصله از تهران، جنگل پلنگ دره در شیرگاهِ سوادکوه واقع شده است. این منطقه دارای جنگل، رودخانه و آبشار زیبایی است که به هم پیوند می‌شوند. جنگل پلنگ دره یکی از زیباترین جنگل های مازندران است و در فصل تابستان، شما می‌توانید با تجربه یک رودخانه نوردی هیجان‌انگیز و خنک، از این منطقه لذت ببرید. فاصله جنگل پلنگ دره تا تهران نیز حدود ۲۴۰ کیلومتر است.

]برای پیدا کردن آدرس دقیق جنگل پلنگ دره روی لینک گوگل مپ کلیک کنید.

آبشار روان پوشیده از گلسنگ جنگل پلنگ دره 541768548546485
آبشار روان پوشیده از گلسنگ جنگل پلنگ دره

14 . جنگل لفور

جنگل لفور در جنوب شرقی شهرستان بابل واقع شده است و با درختان بلند، آبشارهای بلند و رودخانه‌های خوش آب و هوا پر است. این جنگل جزء جنگل‌های هیرکانی در جنوب دریای خزر است و به دوران ژوراسیک بازمی‌گردد. با ۸۰ گونه گیاهی متنوع، جنگل لفور به عنوان یکی از مقاصد گردشگری طبیعت‌گردان برای کمپ زدن محبوب است. با سه ساعت پیاده‌روی در این جنگل، می‌توانید به آبشار “هفت آبشار” برسید و از زیبایی‌های طبیعی آن لذت ببرید.

قدمت جنگل لفور به دوران ژوراسیک باز می گردد.

برای پیدا کردن آدرس دقیق جنگل لفور روی لینک گوگل مپ کلیک کنید.

روخانه آرام و مملو از صدای پرندگان جنگل لفور 5454586646856458
تلالو آب روخانه آرام و مملو از صدای پرندگان جنگل سبز لفور

15 . جنگل سیسنگان

پارک جنگلی سی‌سنگان در سال ۱۳۴۴ به منظور حفظ و نگهداری از گونه‌های گیاهی و جانوری نادر از جمله شمشاد تأسیس شد. این پارک از شمال به دریای خزر و از جنوب به کوه‌های البرز وصل است و به مساحتی بالغ بر ۶۰۲ کیلومترمربع امتداد دارد.

پارک جنگلی سی‌سنگان به تدریج با افزوده شدن امکانات و جاذبه‌های بیشتر، شهرت و شهرمحوریت بیشتری پیدا کرد. در حال حاضر این پارک، یکی از بزرگترین اندوختگاه‌های شمشاد در ایران و خاورمیانه می‌باشد و دارای پوشش گیاهی جنگلی و ساحلی وسیعی است. گونه درختی متنوعی که در این پارک می‌توان مشاهده کرد، شامل درختان بلوط و سایر گونه‌های درختی است.

بیشترین پوشش گیاهی شمشاد در جنگل سیسنگان است.

برای پیدا کردن آدرس دقیق جنگل سیسنگان روی لینک گوگل مپ کلیک کنید.

صندل های چوبی زیر درختان پاییزی جنگل سیسنگان 45445
صندلی های چوبی زیر درختان پاییزی جنگل سیسنگان

16 . پارک میرزا کوچک خان جنگلی

در کیلومتر ۱۸ جاده آمل به تهران، پارک جنگلی «میرزا کوچک خان جنگلی» با مساحت ۴۴۰ هکتار واقع شده است. این پارک جنگلی به عنوان یکی از جاذبه‌های دیدنی منطقه، استقبال بسیاری از مسافران بین‌راهی و مردم شهرهای بابل و آمل را برای خود به دنبال داشته است. رودخانه هراز که از شرق این پارک عبور می‌کند، زیبایی و شگفتی خاصی به آن بخشیده است.

پارک جنگلی «میرزا کوچک خان جنگلی» دارای جنگل انبوه، جاده جنگلی، آبشارهای متعدد، چشمه آب سرد، درختان کهن‌سال و میوه‌های این منطقه است. مسافران می‌توانند از امکانات رفاهی پارک مانند آلاچیق، آب آشامیدنی، سرویس‌های بهداشتی، منقل، میز و نیمکت، رستوران و قهوه‌خانه و سکوهای مخصوص برپا کردن چادر استفاده کنند. به این ترتیب، پارک جنگلی «میرزا کوچک خان جنگلی» برای گردشگران و علاقه‌مندان به طبیعت و گردشگری، یک مقصد دل‌چسب و جذاب محسوب می‌شود.

برای پیدا کردن آدرس دقیق پارک میرزا کوچک خان جنگلی روی لینک گوگل مپ کلیک کنید.

میز و صندلی چوبی، جلوه گر زیبایی جنگل پاییزی میرزا کوچک خان جنگلی 418564543215
غروب دل انگیز پاییزی میز چوبی، جلوه گر زیبایی جنگل میرزا کوچک خان

17 . پارک جنگلی کشپل

پارک جنگلی کشپل در فاصله ۲.۵ کیلومتری تا شهرستان نور واقع شده و به جنوب به آب گرم لاویج و به شرق به جنگل‌های چمستان محدود می‌شود. این پارک جنگلی با مساحت ۲۱.۷ هکتار، شامل انواع درختانی همچون؛

 • توسکا
 • بلوط
 • افرا
 • ممرز
 • انجیلی

می‌باشد.

برای پیدا کردن آدرس دقیق پارک جنگلی کشپل روی لینک گوگل مپ کلیک کنید.

پارک جنگلی کشپل 4685474541354
ریزش برگ های پاییزی بر روی پله های پارک جنگلی کشپل

18 . پارک جنگلی نمک آبرود

پارک جنگلی کشپل در شهرستان نور واقع شده و از چمستان تنها ۲.۵ کیلومتر فاصله دارد. این پارک جنگلی با مساحت ۲۱.۷ هکتار، شامل انواع درختانی همچون توسکا، بلوط، افرا، ممرز و انجیلی می‌باشد و برخی از این درختان به عمر ۷۰۰ سال هم می‌رسند. علاوه بر این، پارک جنگلی کشپل به دلیل داشتن چشمه‌های طبیعی، برای گردشگرانی که به دنبال تجربه این نوع طبیعت هستند، بسیار جذاب است. پارک جنگلی نمک آبرود نیز یکی از برترین پارک‌های جنگلی کشور ما بوده و از ۲۰۰ هکتار اراضی جنگلی استان مازندران بهره می‌برد. برای دیدن زیبایی‌های پارک جنگلی نمک آبرود، بهترین راه سوار شدن بر تله‌کابین آن است.

پوشش گیاهی درختان پارک جنگلی نمک آبرود :

 • توسکا
 • بلوط
 • افرا
 • ممرز
 • انجیلی

برای پیدا کردن آدرس دقیق پارک جنگلی نمک آبرود روی لینک گوگل مپ کلیک کنید.

پارک جنگلی نمک آبرود 41865468135145
هوای مه آلود ارتفاعات تله کابین پارک جنگلی نمک آبرود

19 . پارک جنگلی صفارود

پارک جنگلی صفارود رامسر در استان مازندران واقع شده و در فاصله ۹ کیلومتری جاده جواهرده واقع شده است. این پارک جنگلی در کنار رود صفارود و به دلیل داشتن جنگل، رودخانه، آب معدنی و هوای مطبوع، محبوبیت بالایی در بین گردشگران دارد. در این پارک جنگلی می‌توانید به آسایشی از تمامی امکاناتی مانند سرویس بهداشتی، آلاچیق و آب آشامیدنی دسترسی داشته باشید.

برای پیدا کردن آدرس دقیق پارک جنگلی صفارود روی لینک گوگل مپ کلیک کنید.

جریان آب پارک جنگلی صفارود 4135143656565656
جریان آب زلال چشمه پارک جنگلی صفارود

20 . پارک جنگلی جوارم

پارک جنگلی جوارم، با وجودی که در ابتدا یک جنگل بوده است، اما با افزودن تسهیلات و امکانات رفاهی به آن، حالا بیشتر به صورت یک پارک جنگلی با مساحتی بیش از ۳۶۰ هکتار شناخته می‌شود. این پارک در شمال غربی شهر زیرآب و ۱۱ کیلومتری جنوب شیرگاه واقع شده است. دسترسی به این جاذبه گردشگری به دلیل وجود جاده و راه‌آهن در نزدیکی پارک جنگلی، بسیار آسان و راحت است.

برای پیدا کردن آدرس دقیق پارک جنگلی جوارم روی لینک گوگل مپ کلیک کنید.

پارک جنگلی جوارم 646854548888
ریختن برگ درختان پاییزی پارک جنگلی جوارم

21 . پارک جنگلی چالدره

پارک جنگلی چالدره یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری در دامنه‌های کوهستانی مازندران است. این پارک جنگلی در غرب استان و در فاصله ۱۸ کیلومتری شمال شهر تنکابن واقع شده و به سادگی از طریق جاده آسفالته به آن دسترسی دارید. رودخانه دوهزار و رودخانه سه هزار به ترتیب در غرب و شرق این پارک جنگلی جریان دارند. پارک جنگلی چالدره با مساحت ۹۴ هکتار، از نظر تاریخی نیز اهمیت دارد و آثاری از قلعه‌های باستانی، آب‌انبارها و سایر ساختمان‌های تاریخی در اطراف آن قابل مشاهده است. فاصله چالدره تا منابع آب گرم معروف رامسر، دشت دریاسر و موزه حیات وحش خشکه داران نیز کمتر از چند کیلومتر است.

برای پیدا کردن آدرس دقیق پارک جنگلی چالدره روی لینک گوگل مپ کلیک کنید.

کلبه اجاره ای و چوبی در پارک جنگلی چالدره 65695699652
کلبه چوبی اجاره ای در پارک جنگلی چالدره

22 . پارک جنگلی رویان

شهر رویان یا نور، یکی از شهرهای زیبای غرب استان مازندران است که با وجود مراتع جنگلی خود، پارکی زیبا برای گردشگران شکل داده است. اگر از شهر نوشهر و پارک جنگلی سی‌سنگان به سمت رویان سفر کنید، در ابتدا به جاده‌ای جنگلی می‌رسید که به پارک جنگلی رویان و آبشار آب پری منتهی می‌شود. پارک جنگلی رویان با فاصله کمی از شهر، امکانات کاملی چون سرویس‌های بهداشتی، آلاچیق و وسایل بازی و سرگرمی را برای گردشگران فراهم کرده است. آبشار آب پری نیز در فاصله ۵ کیلومتری این پارک جنگلی قرار دارد و در روزهای تعطیل، گردشگران بسیاری به اینجا سفر می‌کنند.

برای پیدا کردن آدرس دقیق پارک جنگلی رویان روی لینک گوگل مپ کلیک کنید.

درختان بلند قامت و سرسبز پارک جنگلی رویان 5416458644
درختان بلند قامت و سرسبز پارک جنگلی رویان

23 . پارک جنگلی بابل‌کنار

پارک جنگلی بابل‌کنار با مساحت ۷۶۰ هکتار، در منطقه درونکلای شرقی شهر بابل واقع شده است. در قلب این پارک، روستای زیبای بزچفت قرار دارد و یک چشمه طبیعی نیز در آن وجود دارد. این پارک جنگلی در سال‌های اخیر به یکی از مقاصد تفریحی مهم استان مازندران تبدیل شده است و در فصل‌های بهار و تابستان از بسیاری از گردشگران بازدید می‌شود. هنگام ورود به پارک جنگلی بابل‌کنار، با امکانات وسیعی از جمله جاده آسفالته، آلاچیق، پارک بازی کودکان، چشمه آب طبیعی، سوپرمارکت و سرویس‌های بهداشتی مواجه خواهید شد.

بهترین زمان بازدید از پارک جنگلی بابل کنار : بهار و تابستان

برای پیدا کردن آدرس دقیق پارک جنگلی بابل‌کنار روی لینک گوگل مپ کلیک کنید.

پارک بازی کودکان پارک جنگلی بابل کنار 5695865424415
پارک بازی سبز کودکان پارک جنگلی بابل کنار

ارسال دیدگاه